Czym są metronomy? Zastosowanie i rodzaje metronomów

Właściwe wyczucie rytmu w muzyce ma podstawowe znaczenie. Aby łatwiej podążać za tempem, stosuje się wtedy specjalne urządzenia – metronomy. Sprawdzają się nie tylko u początkujących muzyków, ale korzystają z nich także kompozytorzy.

Metronom – co to jest?

Metronom, inaczej określany także jako taktomierz albo miaromierz, to specjalne urządzenie przeznaczone do dokładnego podawania tempa wyznaczonego przez użytkownika.

Za wynalazcę metronomu uznaje się niemieckiego inżyniera Johanna Nepomuka Mälzla, który zajmował się budową instrumentów muzycznych, chociaż w rzeczywistości jego konstruktorem był Duńczyk Dietrich Nikolaus Winkel.

Pod względem swojej budowy urządzenie to zawiera mechanizm zegarowy, który wyposażony jest w sprężynę, a także wahadło, które posiada ciężarek do regulowania wartości tempa. Podczas pracy wahadło wydaje dźwięk, co pomaga w odmierzaniu tempa. Sprzęt może mieć też dodatkowy dzwonek, który dzwoni w określonych odstępach.

Rodzaje metronomów

W użyciu znajdują się obecnie różne rodzaje metronomów. Te najstarsze posiadały kształt ściętego ostrosłupa i były wykonane z drewna. Potem drewno zastąpiono tworzywami sztucznymi. Takie mechaniczne metronomy używane są dzisiaj, lecz w sprzedaży dostępne są także nowocześniejsze modele.

Obecnie bardzo popularne są metronomy elektroniczne z wyświetlaczami, które oferują wiele dodatkowych funkcji poza samym odmierzaniem tempa. Posiadają wbudowane programy, pozwalają na zapisywanie własnego tempa dla różnych utworów. To zarówno niewielkie, kieszonkowe urządzenia, jak również te, które można ustawić na fortepianie, przypiąć do drążka. Dostępne są także metronomy w formie zegarków na rękę.

Dzięki metronomom można zatem łatwiej uczyć się gry na różnych instrumentach, w tym na perkusji. To praktyczny dodatek, który można kupić w dobrych sklepach muzycznych.

 

Comments are closed.