Bongos — instrument muzyczny

Bongosy to dwa małe bębny o różnych rozmiarach połączone w jeden zestaw. Ten perkusyjny instrument muzyczny najprawdopodobniej wywodzi się z Afryki, a ostatecznie zyskał popularność na prowincji Kuby i w niektórych krajach Ameryki Łacińskiej. Bongos nie jest instrumentem akademickim, więc grając na nim można eksperymentować.

Historia

Nie ma dokładnych danych na temat pochodzenia bongos. Większość ekspertów uważa, że jego ojczyzna znajduje się w Afryce, gdyż podobne bębny pojawiły się w niektórych plemionach afrykańskich w XII wieku.

Ze względu na odnotowany fakt pierwszego użycia bongosów w prowincji Kuby pod koniec XIX wieku, instrument ten często nazywany jest afro-kubańskim. W tamtych czasach bongosy cieszyły się zainteresowaniem tylko w wąskich kręgach muzycznych.bongos

Konstrukcja

Bongos (https://drumcenter.pl/pl/menu/perkusjonalia/bongosy-417.html) to para małych jednogłowych bębnów połączonych ze sobą. Jeden z bębnów ma zazwyczaj średnicę 18 cm, a drugi 13 cm. Wymiary te nie są jednak standardowe, w razie potrzeby mogą być inne. Materiał korpusu to drewno, metal i tworzywo sztuczne.

Membrana (powłoka perkusyjna instrumentu) wykonana jest ze skóry zwierzęcej lub materiałów kompozytowych. Metalowe gwoździe służą do mocowania membrany na korpusie, co upodabnia je do afrykańskich bębnów kongo. Dolna część obudowy bębna jest otwarta, co odróżnia je od afrykańskiego bębna tbilata, który jest również uważany za prawdopodobnego przodka bongos.

Podczas gry bongos musi znajdować się pomiędzy kolanami perkusisty. Nowoczesne instrumenty mogą mieć ulepszone mocowania membran, które pozwalają na bardziej precyzyjne dostrojenie instrumentu do pożądanego tonu, o czym wcześniej nikt nie marzył.

Bongosy są często spotykane jako akompaniament w stylach takich jak bachata, salsa, bossa-nova. Później ten rodzaj egzotycznych bębnów zaczął być wykorzystywany w reggae i lambadzie. Doświadczeni muzycy mogą wykorzystać niezwykłe brzmienie sów w różnych rodzajach muzyki. Wysoki i czysty ton, przyspieszony rytmiczny wzór sprawiają, że ten instrument muzyczny jest dość popularny.

Comments are closed.