Jak zmieniała się kalimba?

Instrument kalimba cieszy się obecnie zainteresowaniem muzyków ze wszystkich kontynentów, jednak nie zawsze tak było. Dopiero w XX wieku trafił on na europejskie ziemie, mimo że wcześniej przez wiele setek lat był używany przez Afrykańczyków. Oczywiście tak długa obecność w kulturze kontynentu afrykańskiego sprawiła, że znany obecnie jako kalimba instrument zyskał dziesiątki odmian, wiele innych imion, a także zastosowania pozamuzyczne. Jak rozwijały się kalimby na przestrzeni lat? Czym różnią się dawne modele od obecnych?

Kalimba instrumentem ważnym w kulturze afrykańskiej

kalimba

Odkąd do Afryki w XVIII wieku trafiła technika wyrabiania metalu, kalimby zaczęły być używane w większości państw kontynentu, zwłaszcza w Zimbabwe. To właśnie tam używano go do przygrywania królom, w trakcie przyjęć weselnych, a nawet w celu komunikacji ze zmarłymi przodkami. Instrument kalimba zyskał też takie imiona jak insimbi czy zanza, a mieszkańcy Afryki stworzyli bardzo wiele odmian instrumentu, posiadających nawet dwadzieścia języczków. Z czasem kalimby stały się również instrumentem narodowym w Zimbabwe.

Współczesne kalimby

Obecnie instrumenty kalimba można znaleźć nawet w polskich sklepach muzycznych. Oczywiście poza Afryką wykorzystuje się je praktycznie wyłącznie w celach rozrywkowych dlatego w krajach europy trudno spotkać muzyka z kalimbą w formie narzędzia religijnego. Zamiast tego często widzi się takie wykonane z kolorowych materiałów lub z ozdobnym wzornictwem, jednak na kontynencie afrykańskim dalej tworzy się wyjątkowe kalimby z licznymi cechami kulturowymi.

Comments are closed.