Werble marszowy, czyli kilka słów o tym, od czego zacząć przygodę z perkusją

Czym jest perkusja? Jest to oczywiście ogólna nazwa całego zestawu poszczególnych instrumentów perkusyjnych. Perkusja ma różne znaczenie, wszystko zależy bowiem od rodzaju muzyki, która z niej korzysta.

Perkusję dzieli się na instrumenty posiadające określoną wysokość dźwięku, czyli na przykład kotły, ksylofony, dzwonki, czelesty i tak dalej, a także na instrumenty, których wysokość dźwięku jest nieokreślona, a więc bębny, talerze czy trójkąty. W poniższym artykule przedstawiony zostanie jeden z najważniejszych dla początkującego muzyka instrumentów: werbel marszowy!

 

Czym są werble marszowe?

Werble marszowe, nazywane także czasami bębnami marszowymi, są to instrumenty należące do kategorii membranofonów.

Wykorzystują go zarówno muzycy grający muzykę poważną, kameralną, jak i popularną. Często spotykany na amerykańskich uczelniach podczas wykonywania określonych utworów w orkiestrze (highschool, collage).

Werbel marszowy jest instrumentem wykonanym w charakterystyczny sposób. Posiada sprężyny rezonujące, dzięki którym można wydobyć z niego charakterystyczny dźwięk szumu.

Ze względu na to, że z tego instrumentu dość łatwo korzystać, polecany jest wszystkim początkującym muzykom, którzy chcą się sprawdzić w graniu na instrumentach perkusyjnych i perkusji w ogóle.

 

Jaki werbel marszowy wybrać na początek?

Najważniejsza jest głębokość werbla. Warto zaczynać od tych, które mają około pięciu i pół cali głębokości i czternastu średnicy. Bardziej zaawansowani mogą korzystać już z werbli, których średnica mieści się w zakresie od sześciu do ośmiu cali.

Bęben marszowy do nabycia na stronie https://drumcenter.pl/pl/menu/perkusje/marszowe-878.html

Comments are closed.