Zasady przechowywania płyt winylowych

Płyty winylowe przeżywają w wielu przypadkach swój renesans. Jeszcze kilka lat temu świat zachłysnął się cyfrowymi nośnikami muzyki i wydawało się, że płyty tego typu na zawsze pokryje gruba warstwa kurzu. Aktualnie słuchanie winyli to rodzaj hobby i to już nawet niezbyt ekscentrycznego – szczególnie, że sprzęt do odsłuchiwania można kupić praktycznie wszędzie, czasem nawet w dyskoncie spożywczym. Nadal jednak płyty winylowe są podatnymi na uszkodzenia nośnikami muzyki – warto zadbać o to, by przy ich składowaniu nie doszło do uszkodzenia.

Gdzie trzymać winyle?

Niektórzy na posiadane kolekcje płyt winylowych poświęcają całe pomieszczenie w domu. Nie każdy jednak ma taką możliwość. Gdy chodzi o płyty winylowe przechowywanie ma jedną najważniejszą zasadę. Powinny być one bezpieczne od uszkodzeń mechanicznych. W tym przypadku oznacza to, że powinny być przechowywane w pozycji pionowej w szafce, która jest dopasowana gabarytowo i wykonana z solidnego materiału. Nie musi być to specjalistyczna szafka, ale jest to bardzo wygodne – można idealnie dopasować ją do przechowywanego zbioru płyt.

Zasady przechowywania płyt winylowychCo z opakowaniami?

Płyty winylowe pakowane są w podwójne koperty. Zewnętrzna, stanowi okładkę, a wewnętrzna, papierowa ma za zadanie chronić przed zarysowaniami i zabrudzeniami. Z tego też powodu powinna być wymieniana przy okazji czyszczenia winyli. Pozwoli to na długie cieszenie się z muzyki. Opakowania jednak, szczególnie zewnętrzne mogą się ścierać i niszczyć. Warto je zabezpieczyć przed zużyciem.

Comments are closed.