Jak prawidłowo czytać nuty na perkusje?

Osoby, które sięgają po nowy zestaw perkusyjny powinny jak najszybciej zapoznać się z odpowiednim zapisem nutowym. Jeżeli chodzi o perkusje, to nuty zapisywane są w identyczny sposób, jak przy wielu innych instrumentach, czyli na pięciolinii. Jedyną różnicą jest to, że niektóre nutki graficzne prezentują się nieco inaczej.


Jak prawidłowo czytać nuty na perkusje?

Na samym początku pięciolinii umieszczany jest zawsze specjalny klucz, który informują o tym, że dane nuty przeznaczone są na określony instrument. Dla osób początkujących czytanie nut może okazać się bardzo trudnym zadaniem. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że już na samym początku przygody z perkusją należy zapoznać się z nutami. O tym, że mamy do czynienia z nutami perkusyjnymi informuje specjalny drum Clef. Aby prawidłowo odczytać nuty na perkusje należy dowiedzieć się oczywiście, jak długo trwają poszczególne nuty.

Jak zapisuje się werbel?

Jednym z najbardziej charakterystycznym instrumentem perkusyjnym jest werbel, który zapisywany jest na trzecim polu (licząc od dołu pięciolinii). Zapisywany jest nie tylko klasyczny werbel, ale również ghost notes, czyli werbel grany znacznie ciszej niż główne uderzenie. Wyróżnić można także zdecydowanie mocniej grany werbel niż główne nuty oraz rim shot, który uzyskiwany jest poprzez uderzenie pałeczki jednocześnie w membranę i obręcz. Na samym końcu warto wspomnie o cross stick, który uzyskiwany jest także grając pałeczką. Cross stick wykorzystywany jest nie tylko w balladach, ale również w muzyce latin.

Comments are closed.