Historia Hip-Hopu na płytach winylowych

Muzyka hip-hop została wymyślona w Południowym Bronksie w Nowym Jorku w połowie lat 70. przez urodzonego na Jamajce DJ-a Kool Herca i urodzonego w Portoryko b-boya Afrika Bambaataa. Obaj spotkali się i postanowili przynieść jamajską muzykę i kulturę do Nowego Jorku.

Bambaataa przywiózł swój sound system, który służył do odtwarzania muzyki i miksowania bitów. DJ-e, którzy organizują imprezy i kluby nocne, używają systemów dźwiękowych do mieszania, scratchowania i łączenia różnych utworów z własnym głosem i muzyką.

Herc używał systemu dźwiękowego do mieszania bitów, grając piosenki z perkusją i przerwami na bębny.

Muzyka hip-hop, także ta na płytach winylowych https://winylownia.pl/pl/menu/muzyka/plyty-winylowe/hip-hop-186.html ma swoje korzenie w afroamerykańskich i karaibskich społecznościach Nowego Jorku. Korzenie muzyki tkwią również w kulturze jamajskiej, głównie ze względu na jej wpływ na szaleństwo breakdance, które ogarnęło miasto.

DJ Kool Herc jest uznawany za pierwszą osobę, która zmiksowała piosenki i stworzyła nowe brzmienie ze starych płyt.

Hip-Hop na płytach winylowych i nie tylko

Kool Herc, Afrika Bambaataa i DJ Eduardo byli pierwszymi ludźmi, którzy nazywali siebie „DJ-ami”, ale tylko skrobali i grali muzykę, która była już dostępna. W 1982 roku DJ Break-Man stworzył pierwszy hip-hopowy utwór instrumentalny, używając dwóch gramofonów i automatu perkusyjnego.

Był to duży krok naprzód dla sztuki hip hopu. Kiedy Sugarhill Gang wydał „Rapper’s Delight” w 1979 roku, wiele osób uznało go za pierwszą nagraną piosenkę hip hopową. Jednak „Rapper’s Delight” zapożyczył się mocno z wielu innych piosenek z tamtego okresu.

Muzyka hip-hop na winylach potrafi być ciekawym projektem

Na początku lat 80. artyści hip-hopowi, tacy jak Melle Mel, Kurtis Blow czy Grandmaster Flash and the Furious Five, zaczęli tworzyć oryginalną muzykę. Używali gramofonów i automatu perkusyjnego do tworzenia nowych utworów, a także używali swoich głosów do rapowania nad muzyką. Tworząc własną muzykę, artyści hip-hopowi byli w stanie stworzyć muzykę, która najlepiej reprezentowała ich kulturę i doświadczenia.

Comments are closed.