Jak wyczyścić zabrudzone winyle? Zestaw do czyszczenia płyt winylowych czy domowe metody?

Jeśli dostałeś nową płytę i wygląda ona tak, jakby leżała w kącie od lat, nie ma potrzeby jej wyrzucać. Wykorzystując profesjonalny zestaw do czyszczenia płyt winylowych, dysk będzie tak dobry jak ten dopiero zakupiony w sklepie – więc można cieszyć się swoją ulubioną muzykę na każdej, nawet zaniedbanej płycie winylowej.

Jak wygląda typowe czyszczenie płyt winylowych?

Pierwszą rzeczą, jaką można zrobić, aby wyczyścić płytę winylową, jest przetarcie jej suchą szmatką. W ten sposób można pozbyć się większości widocznych zabrudzeń i kurzu. Jeśli to nie zadziała, możesz użyć ciepłej wody zmieszanej z płynem do mycia naczyń i przetrzeć winyl miękką szmatką nasączoną tą mieszanką. Następnie poczekaj, aż płyta całkowicie wyschnie, zanim zaczniesz ją ponownie odtwarzać.

Inną techniką jest użycie sprężonego powietrza, aby wydmuchać wszelkie pozostałe zabrudzenia po obu stronach płyty. Sprężone powietrze powinno mieć temperaturę pokojową, aby nie uszkodzić rowków na płycie podczas wydmuchiwania brudu i cząsteczek kurzu.

Są to jednak metody, których nie można określić profesjonalnymi. Pocieranie szmatką z płynem do naczyń może spowodować mikrouszkodzenia. Jeśli korzystasz ze szmatki, powinna być wykonana z mikrofibry i materiałów antystatycznych.

Solidny sposób na czyszczenie płyt to zestaw do czyszczenia płyt winylowych

Kurz, brud i włosy są często uwięzione w rowkach płyty winylowej. Powoduje to szumy i zniekształcenia dla słuchacza.

Ponadto elektryczność statyczna może powodować trzaski, nawet jeśli płyta nie jest fizycznie uszkodzona (porysowana). Aby ją skutecznie wyczyścić, potrzebny jest odpowiednio zaprojektowana myjka i środek czyszczący.

Zestaw do czyszczenia płyt winylowych składa się z miękkiego, aksamitnego pędzelka w kompaktowym rozmiarze. Do zestawu producent dołącza mini pędzelek do pielęgnacji igieł gramofonowych.

Wyczyszczenie obu tych części w ten sposób sprawi, że płyty pomimo swojej delikatności, zostaną przywrócone do pożądanego stanu.

Głębokie czyszczenie szczotką antystatyczną z włókna węglowego usunie kurz i brud z wnętrza rowków bez ryzyka naruszenia konstrukcji, i wykonywania czynności, które są zbędne.

Comments are closed.